Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

,,Na pamięci budować tożsamość i przyszłość" – wycieczka uczniów Technikum CKZiU do Muzeum Wsi Radomskiej

Małgorzata Bosak Baran, Łukasz Woźniak

 4 listopada uczniowie klas: 1 TR i 3 TRF pod opieką wychowawców: p. Łukasza Woźniaka i p. Małgorzaty Bosak - Baran, zorganizowali wyjazd do Radomia. Odwiedzili miejsce pamięci – pomnik protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Aby młodzież mogła zrozumieć najnowszą historię Polski, cały proces transformacji ustrojowo - politycznej i gospodarczej od 1989 roku, należy dokładnie poznać historię czasów reżimu komunistycznego lat 1944/45 - 1989.
W 1976 roku doszło do fali protestów społecznych w wielu miejscowościach w kraju. W Radomiu, Ursusie i Płocku demonstracje miały gwałtowny przebieg. 25 czerwca na ulice Radomia, w proteście przeciw planowanym podwyżkom cen żywności, wyszło ok. 20-25 tysięcy osób. Uczestnikami protestu byli pracownicy przedsiębiorstw z terenu Radomia i województwa oraz studenci i uczniowie szkół średnich. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według Instytutu Pamięci Narodowej zatrzymano 654 osoby, dwaj protestujący robotnicy zginęli. Władze komunistyczne brutalnie stłumiły protest, a jego uczestników poddały dalszym represjom (pozbawienie wolności, grzywny, pobicia, wyrzucenie z pracy). Pracę straciło ok. 900 osób, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych ,,Łucznik”.

Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Strajki i zamieszki w Radomiu były największą akcją protestacyjną w 1976 roku.
W imieniu społeczności szkolnej Technikum im. Tomasza Nocznickiego w CKZiU w Nowej Wsi, symboliczne znicze przed pomnikiem pamięci robotników Czerwca '76, zapaliła delegacja uczniów w składzie: Maciej Durajczyk, Jakub Majak, Julia Majewska, Bartosz Musiałowski, Oliwier Wnęk, Marcel Zieliński.
Następnie młodzież zwiedziła Muzeum Wsi Radomskiej, założone w 1977 roku. Wejście do Muzeum odbyło się za symboliczną ,,złotówkę" w ramach programu: ,,Kulturalna Szkoła na Mazowszu".
Słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu skansenu, który położony jest w malowniczym terenie na południowo - zachodnich obrzeżach miasta na obszarze 30 ha. Zgromadzono tu ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej regionu radomskiego. Są tu dzieła sztuki, zabytki kultury materialnej, przedmioty codziennego użytku w zakresie etnografii, folkloru. Z zainteresowaniem młodzież zwiedziła współcześnie zrekonstruowane zabudowania; chałupy w zagrodach Chomentowa, Jastrzębi, Bartodziejów czy Kłonówka, budynki gospodarcze: stodoły, obory, spichlerze, studnie z żurawiem. Uwagę wszystkich zwróciła unikatowa XIX-wieczna stodoła sześcioboczna z Grójca. Zwiedzanie zespołu wiejskiego zakończyła kolekcja maszyn rolniczych a także ciekawe opowieści pani przewodnik, dotyczące remizy z Antoniowa i sprzętu strażackiego. W zespole dworskim znalazły się: kuźnia dworska z Przysuchy, czworaki z Konar, spichlerz dworski z Wilkowa, dwór z Pieczysk, dwór z Brzeziec. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarł najstarszy w skansenie zabytek - drewniany kościół z XVIII wieku pw. św. Doroty i Jana Ewangelisty z Wolanowa. Pani przewodnik przybliżyła młodzieży biografię wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora XIX wieku - Oskara Kolberga.
Pobyt w skansenie i opowieści pani przewodnik, pozwoliły zwiedzającym, choć na chwilę poczuć klimat dawnych czasów. Pozwoliły poznać wygląd dawnej wsi, jej architekturę, kulturę, warunki życia na wsi, czynności gospodarskie, uprawy polowe oraz tradycyjne rzemiosła.
Bogaci o cenne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej, uczniowie kontynuowali spotkania z kulturą. Udali się do Teatru Powszechnego, aby zrealizować ostatni punkt pobytu w Radomiu: obejrzenie spektaklu ,,Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary". Spektakl przygotowany został pod kierunkiem reżysera Macieja Wojtyszki, na podstawie komedii Aleksandra Fredry ,,Damy i huzary".
Akcja spektaklu rozgrywa się w okresie między kampaniami napoleońskimi 1809 i 1812 roku w spokojnym, szlacheckim dworku, gdzie wraz ze swoimi kompanami zatrzymuje się Major, doświadczony żołnierz wojen napoleońskich. Sielski wypoczynek, wypełniony typowymi męskimi rozrywkami, zostaje jednak szybko zakłócony pojawieniem się trzech sióstr Majora, które – przy użyciu sprawdzonych kobiecych patentów – próbują wyprowadzić brata ze starokawalerskiego stanu. Dobra odsada aktorska, ciekawa, oryginalna scenografia i choreografia – to wszystko składa się na doskonałą całość – świetne przedstawienie.
Obejrzenie spektaklu a także pobyt w Muzeum Wsi Radomskiej, pozwoliły młodzieży technikum, korzystać z bogatego dorobku kultury narodowej. Listopadowy wyjazd umożliwił uczniom wzmacnianie wartości postawy patriotycznej, poznanie istotnych elementów kultury materialnej przodków oraz jej pozostałości w kulturze ludowej. Rozbudził indywidualne zainteresowania uczniów historią, kulturą, tradycją regionu i własnego kraju. Pozwolił dostrzec świadomość upływu czasu i dokonujących się w historii przemian. Zobacz więcej zdjęć....