Nauka u stóp Wezuwiusza

Ewa Malowaniec

erasmus 12 2023 03428 uczniów i cztery nauczycielki Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi rozpoczęło udział w aktywności kulturowej w ramach programu Erasmus + we Włoszech. Koordynatorem tej mobilności edukacyjnej jest Stowarzyszenie Semper Avanti.
3 grudnia wczesnym rankiem opuściliśmy zaśnieżoną Warszawę i po dwóch godzinach lotu wylądowaliśmy w słonecznym Neapolu. Naszym celem były Pompeje, gdzie gości nas organizacja Active Youth for Europe, reprezentowana przez przesympatycznego Ferdinanda i równie miłą Annę. Niedzielne popołudnie przeznaczyliśmy na spacer urokliwymi uliczkami miasta. Podziwialiśmy ruiny starożytnych Pompejów w Parku Archeologicznym, gdzie ogromne wrażenie zrobiły na nas: amfiteatr, Casa della Venere (Dom Wenery), Tempio di Giove (Świątynia Jowisza), Orto dei Fuggiaschi (Ogród Uciekinierów), Foro (Forum).

W poniedziałek rano spotkaliśmy się z uczniami szkoły językowej Istituto Scolastico Cesare Brescia di Pompei. Podczas zajęć integracyjnych uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazać się znajomością języka angielskiego i nawiązać relacje z włoskimi rówieśnikami. Po południu kontynuowali zacieśnianie więzi w mniejszych grupkach w lokalnych kafejkach.
Podczas naszego pobytu mamy możliwość poznać różne aspekty włoskiej kultury – kuchnię, obyczaje, przyrodę. Działania te służą zwiększeniu świadomości kulturowej, nawiązaniu dialogu międzykulturowego, odkryciu nowego miasta, poszerzeniu wiedzy na temat dyskryminacji i przemocy. Czerpiemy wielką przyjemność z ich realizowania. >>>Zobacz więcej zdjęć...<<<