Z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi do Włoch – po doświadczenia zawodowe i słońce!

Ewa Malowaniec

Mimo że od kwietnia 2022 roku minęło już trochę czasu, ale pamięć o tych dniach w wielu uczniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi jest nadal żywa. A wszystko za sprawą pobytu w urokliwym włoskim miasteczku w rejonie Calabria – Cosenzie. Warto zatem odświeżyć wspomnienia i przeżyć to jeszcze raz.

Uczniowie klas trzecich, kształcący się w zawodach technik reklamy, technik ekonomista, technik spedytor i technik architektury krajobrazu mieli niepowtarzalną okazję połączyć przyjemne z pożytecznym. Przyjemnością była możliwość spędzenia czterech tygodni w słonecznej Italii, a niewątpliwym pożytkiem – zdobycie cennego doświadczenia podczas staży zawodowych. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus +, finansowanego ze środków UE, realizowanego jako krótkoterminowa mobilność edukacyjna osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodwego.
Uczniowie, w zależności od kierunku kształcenia, pracowali w różnych firmach. Alicja, Patryk i Sandra, uczący się w zawodzie technik ekonomista, realizowali zadania w firmie Confapi Calabria. Malwina i Julia, kształcące się w zawodzie technik reklamy, zajmowały się projektami graficznymi w firmie Euroform. Kasia i Anastazja, również z zawodu technik reklamy, doskonaliły swe umiejętności z zakresu hostingu. Martina, pracująca w firmie Red Onion w Rende, projektowała posty na social media firmy, realizowała gify na strony klientów. Kacper, uczący się w zawodzie technik spedytor, w firmie Rem wypełniał dokumenty transportowe. Julia i Michał, zdobywający szlify zawodowe w branży architektury krajobrazu, w szkółce roślin ozdobnych Vivai Mirabelli dbali o dobrostan powierzonej im flory.
W wolnych chwilach nasi uczniowie zwiedzali Cosenzę, poznając lokalne zabytki, obyczaje i – oczywiście – potrawy. Uczestniczyli także w wycieczkach, przygotowanych przez organizatorów projektu. Poznali nadmorskie miejscowości: Pizzo, Diamante, Paola, Amantea, gdzie ochoczo korzystali z promieni słonecznych podczas pobytów na plaży.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że udział w projekcie i możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego podczas praktyki we Włoszech, były niezwykle wartościowym czasem w ich życiu. To niezapomniana przygoda, która pozwoliła im poszerzyć nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także poznać lepiej siebie, rozwinąć osobowość, wykreować nowe marzenia.
Pozostaje nam tylko uczestnikom kwietniowego projektu życzyć realizacji owych marzeń, a uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi - udziału w innych ciekawych projektach Erasmus+.