Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Poznaliśmy uroki Trójmiasta!

Judyta Grzelec, Grzegorz Rudkowski, Łukasz Woźniak

trojmiasto VI 2023 025W dniach 5 – 7 czerwca 2023 r. młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi uczestniczyła w wycieczce do Trójmiasta, realizowanej w ramach programu "Poznaj Polskę".

Grupa czterdziestu pięciu uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych technikum skorzystała z dofinansowania przyznawanego przez Ministra Edukacji i Nauki w formie dotacji celowej na wycieczki szkolne służące praktycznemu odkrywaniu śladów historii i zdobywaniu nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Dla naszej młodzieży i opiekunów – pani Judyty Grzelec, pana Grzegorza Rudkowskiego i pana Łukasza Woźniaka – owym niecodziennym miejscem był Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzać Gdańsk. Pod opieką przewodnika – pana Jarosława Kaczmarczyka – poznali historię tego niezwykłego grodu. Uczniowie zobaczyli miasto w zasięgu obwarowań, Zespół Przedbramia ulicy Długiej, ulicę Długą, Długi Targ, Długie Pobrzeże, Bazylikę Mariacka, ulicę Mariacką, pomnik Świętopełka Wielkiego, bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Spacer zakończył się przed Fontanną Neptuna. Gdańsk to przepiękne miasto, które splata ze sobą historię z nowoczesnością.

Drugi dzień wycieczki do Trójmiasta upłynął na zwiedzaniu dwóch miejsc, w których miały początki bardzo ważne wydarzenia dla historii Polski. Najpierw uczestnicy wycieczki zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymali się przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku i Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie wysłuchali informacji o wydarzeniach związanych ze strajkiem i postulatami stoczniowców. Następnie wszyscy udali się na półwysep Westerplatte. Uczniowie po poznaniu historii obrony tego miejsca uznali że przesłanie "NIGDY WIĘCEJ WOJNY" jest jakże aktualne i w dzisiejszych czasach.

Popołudnie upłynęło uczniom na spacerze po sławnym “Monciaku” – głównej ulicy dwustuletniego nadmorskiego kurortu – Sopotu. Wszyscy podziwiali piękne widoki podczas spaceru po najdłuższym drewnianym molo w Europie. Był to również czas poznania historii tego miasta.

Trzeciego, i zarazem ostatniego dnia wycieczki, uczniowie przenieśli się w lata 30. i 40. XX wieku. Dzięki państwu Annie Kuczmarskiej i Adamowi Stankiewiczowi – przewodnikom w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – przez chwilę mogli poczuć koszmar tamtych dni. Przewodnicy w ekspresywny i fascynujący sposób przekazali swoją wiedzę na temat tego mrocznego okresu w historii całego świata. Następnie pani Monika Golenko – przewodnik w Narodowym Muzeum Morskim Spichlerze na Ołowiance – zaprosiła uczestników wycieczki na lekcje muzealną, podczas której każdy mógł poznać z bliska życie marynarza na XVII wiecznym okręcie wojennym.

Podczas trzech dni wycieczki jej uczestnikom towarzyszyła ładna pogoda i dobry nastrój. Była to dla wszystkich okazja do udziału w swoistej i wyjątkowo atrakcyjnej lekcji interdyscyplinarnej z elementami historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii, matematyki czy języka polskiego. Wiadomości zdobyte podczas tej „lekcji” na zawsze pozostaną w pamięci uczniów. Zobacz więcej zdjęć...