Młodzież Technikum CKZiU z wizytą u Generała Pułaskiego – warsztaty plenerowe z rysunku w Parku na Winiarach

Admin

15 września uczniowie klas: pierwszej w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz klasy czwartej w zawodzie technik ekonomista i technik spedytor, odwiedzili Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Przed zwiedzaniem, odbyły się warsztaty z rysunku odręcznego uczniów klasy pierwszej technikum architektury krajobrazu. Warsztaty przebiegały w scenerii jesiennego drzewostanu winiarskiego parku. Głównym elementem rysunku były fragmenty romantycznej altany powstałej w XIX w. Uczniowie podczas zajęć doskonalili umiejętność percepcji przestrzeni. Rysunek stanowi podstawę warsztatu architekta krajobrazu, jest on niezbędnym narzędziem służącym do rejestrowania i prezentowania własnych myśli.

Następnie młodzież pod opieką nauczycieli: pani Elżbiety Wojtery, pani Małgorzaty Bosak-Baran oraz pana Grzegorza Rudkowskiego zwiedziła Muzeum, poznając losy jednego z najzdolniejszych żołnierzy osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej, jakim był Kazimierz Pułaski, jego działalność w Polsce i na ziemi amerykańskiej.

Zwiedzając ekspozycje stałe, prezentujące historię Polski, uczniowie poznali bliżej sylwetki wybitnych Polaków jak: Tadeusz Kościuszko, Ignacy Jan Paderewski czy Helena Modrzejewska. Z uwagą młodzież obejrzała nowoczesną, multimedialną wystawę, poświęconą historii Warki: ,,Warka - miasto dotknięte historią”. Ukazuje ona historię mazowieckiego miasteczka od jego początków do czasów współczesnych.

Zainteresowanie wzbudziła wystawa czasowa dotycząca Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego, w 200 rocznicę śmierci pisarza i 95 rocznicę ustanowienia hymnu narodowego.

Wizyta w zespole pałacowo – parkowym na Winiarach pozwoliła młodzieży technikum CKZiU, zgłębiać historię swojej małej Ojczyzny – dzieje południowego Mazowsza, powiatu grójeckiego i Warki; uczniom architektury krajobrazu, rozwijać umiejętności twórcze. Uczniom technikum architektury krajobrazu życzymy dalszego rozwijania wrażliwości artystycznej i kompozycyjnej. Zobacz więcej zdjęć...