Wycieczka do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie

Małgorzata Bosak

„Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…”
Te słowa towarzyszyły uczniom klas: II Technikum Organizacji Reklamy, II Technikum Usług Fryzjerskich oraz III Technikum Spedycyjnego, którzy w ramach oZdjęcie - Wycieczka do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawiebchodów Dni Pamięci Pawiaka, 7 października odwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Dziś mieści się tutaj muzeum a podczas okupacji była to siedziba niemieckiej policji Gestapo. Opiekę na uczniami sprawowali nauczyciele: p.Małgorzata Bosak, p.Karol Olszówka i p.Agnieszka Siepietowska. Młodzież obejrzała ciekawy program historyczno-edukacyjny, przygotowany przez rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945 i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Program ukazał okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy przy pomocy oryginalnych rekwizytów, mundurów, motocykli, samochodów, zasieków z drutu kolczastego.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie muzeum; uczniowie poznali jego historię, obejrzeli cele i licznie zachowane na ścianach cel napisy, które świadczą o skali zadawanych cierpień więźniom. Dla wielu z nich bowiem przesłuchania na Szucha zakończyły się trwałym kalectwem, wielu zadręczono na śmierć. Przygotowana przez grupę rekonstrukcji scena przesłuchania więźniów, wywarła ogromne wrażenie na oglądających.
Udział w żywej lekcja historii był niezapomnianym doświadczeniem dla każdego ucznia; pozwolił poznać i przeżywać przeszłość w inny sposób, jak nauka z podręczników historii. Rozbudził także uczucia patriotyczne, podziw i szacunek dla tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Więcej zdjęć...