Ułatwienia dostępu

HOT-INFO

Nowa Wieś 70A,
05-660 Warka

+48 667 20 12
szkola@ckziu.edu.pl

Zielona szkoła klas IITET,TSO i TRF i IIITO Technikum

Paulina Kopczyńska

Pierwszym punktem zwiedzania uczestników był kompleks zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. To nie tylko piękna budowla, tarasy z ogrodami czy park, ale także niesamowita historia pełna tajemnic oraz legend. W źródłach historycznych, Książ po raz pierwszy pojawia się 25 lutego 1293 r. jako element tytulatury księcia Bolka I zamek mógł być wzniesionego od podstaw, lub w wyniku modernizacji istniejącego już obiektu. Nastąpić to musiało po 1291 r., gdyż na początku tego roku Bolko I tytułował się jeszcze panem Lwówka, a nie Książa. Obiekt jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce.
Kolejnym miejscem zwiedzania była Palmiarnia, gdzie rośnie ponad 250 gatunków roślin, takie jak: eukaliptusy, bambusy, wiekowe kaktusy i agawy czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego.
W godzinach wieczornych wycieczkowicze trochę zmęczeni, ale zadowoleni dotarli do pensjonatu „Jagna” w Szklarskiej Poręby. Zostali zakwaterowani i udali się na obiadokolację. Szklarska Poręba to miejscowość w okolicy, której spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Miejscowość położona jest dodatkowo u stóp Szrenicy 1362 m.n.p.m. - wierzchołka w Karkonoszach, jaki góruje nad okolicą.
Drugiego dnia po śniadaniu turyści spotkali się z p. przewodnik po czym udali się na wyprawę pieszą do Wodospadu Kamieńczyk. Na miejscu zaopatrzeni w kaski na głowy skierowali się do pomnika przyrody. Schodząc gęsiego po metalowych schodach do Wąwozu Kamieńczyka, podziwiali piękne dzieło natury, szum spadającej wody i ścianę wodospadu. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to teren ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Wodospad znajduje się na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. W pobliżu wodospadu znajduje się schronisko "Kamieńczyk". Jest to najwyższy wodospad w Sudetach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.
Następnym punktem wycieczki była „Leśna Huta”. Uczestnicy zostali zapoznani z historią huty, jak również mogli obejrzeć produkcję wyrobów szklanych.
Huta istnieje od 1998 r. i została udostępniona turystom. Wszystko wykonywane jest ręcznie przez hutników, a także za pomocą specjalnych 120 - letnich pras hutniczych, które po odrestaurowaniu nadal służą do formowania szkła. Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku. W hucie wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Ciekawe i wręcz zaskakujące dla młodzieży było wykonanie przez panią Katarzynę Smolarek szklanego kwiatka według własnego pomysłu.
Po zwiedzeniu huty wszyscy udali się do wodospadu Szklarki, dotarli na Chybotek i do Złotego Widoku, rewelacyjnego punktu widokowego na Karkonosze oraz Szklarską Porębę
Trzeciego dnia miały miejsce przejazd do Jeleniej Góry oraz piesza wędrówka i zwiedzanie zamku Chojnik. Zamek Chojnik znajduje się w Sobieszowie, czyli w południowej dzielnicy Jeleniej Góry, w województwie dolnośląskim. Jego malownicza i pełna tajemnic sylwetka sprawia, że warto go zdobyć, o czym przekonali się uczestnicy wyprawy. Widać stąd Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Kolejnym ważnym celem wyprawy było Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, jedno z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzono tam cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne.
Czwartego dnia uczestnicy wycieczki, korzystając z wyciągu krzesełkowego, wjechali na najwyższy szczyt w Szklarskiej Poręby - Szrenicę 1362 m. n.p.m. Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam szczyt góruje nad głównym grzbietem ok. 60 metrów. Schodząc pieszo szlakiem, zwiedzający podziwiali piękne widoki oraz Trzy Świnki, czyli zespół granitowych skałek, które położone są po obu stronach czerwonego, głównego szlaku karkonoskiego, na południowym zboczu. Podsumowaniem tego wyczerpującego dnia był grill i dyskoteka, podczas której młodzież i opiekunowie wspaniale się bawili
Ostatniego dnia po śniadaniu uczestnicy wycieczki udali się do Wrocławia, gdzie mieli okazję zobaczyć Halę Stulecia oraz pokaz fontann multimedialnych. Odbyli spacer po Ogrodzie Japońskim, który został założony w latach 1909–1913 wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna w obrębie obecnego Parku Szczytnickiego. Po obiedzie na zakończenie wycieczki młodzież mogła podziwiać rynek, jeden z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie Środkowej - symbol Wrocławia.
I tak dobiegła końca niezapomniana zielona szkoła, której podsumowaniem było wręczenie dyplomów oraz nagród za szczególne zaangażowanie, wiedzę w quizie i oczywiście słodki uśmiech każdego dnia. W piątkowe popołudnie strudzeni wycieczkowicze udali się w drogę powrotną, zabierając miłe wspomnienia i wspaniałe przeżycia. Więcej zdjęć...