Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi zwiedzają Muzeum Życia w PRL

Paulina Kopczyńska

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi zwiedzają Muzeum Życia w PRL w Warszawie.
Warszawskie Muzeum Życia w PRL znajduje się przy ulicy Pięknej, w ścisłym centrum miasta. Uczniowie klas IV TER, IV TS, IV TOA, IV TO oraz IV TA wraz z opiekunami - panią Magdaleną Kmidowską-Giszką oraz panią Pauliną Kopczyńską – 16 listopada br. mieli okazję zwiedzić Muzeum, w którym namacalny jest duch epoki Polski ludowej. Młodzież z zainteresowaniem słuchała słów przewodników, którzy przybliżyli im historię tamtych czasów. Opowieść o PRL bogata była w anegdoty o absurdach, które obrosły już legendą. Wiele z takich absurdów oglądać można było m.in. w filmach Stanisława Barei.

Celem wystawy jest pokazanie codzienności czasów PRL. Prezentowane na wystawie wnętrza i przedmioty składają się na opowieść o tym, w jaki sposób polityka ówczesnej władzy wpływała na codzienne życie dotkniętych skutkami jej działań obywateli. Są cennymi świadkami historii. Stanowią dokumentację zmieniających się realiów i potrzeb. Mały Fiat, adapter Bambino, pralka Frania – to tylko niektóre symbole PRL, które można zobaczyć na wystawie.
Dzięki ogromnej ilości eksponatów i kolekcji oryginalnych przedmiotów sprzed kilkudziesięciu lat, uczniowie podczas zwiedzania Muzeum mogli poczuć na własnej skórze, jak wyglądała codzienność Polaków w latach 1945-1989. Zobacz więcej zdjęć...